Opis łowisk | Ocena łowisk | Testy wędkarskie | Wyprawy wędkarskie | Wędkarskie Konkursy

Przenęcenie łowiska fakty i mity

2-godna-ryb-robak-Przenęcenie łowiska fakty i mity

Od pewnego czasu zadaje sobie pytanie czy możliwe jest przenęcenie łowiska? Pytanie to nasuwa mi się zwłaszcza po ostatnim wypadzie gdzie zauważyłem ile ogólnie wędkarze , a zwłaszcza „karpiarze „ wrzucają do wody.

Doszedłem do następujących wniosków jeżeli na dużym łowisku są duże okazy –mam tu na myśli głównie karpie i amury to nie ma mowy o przenęceniu. Te ryby wchłoną wszystko jak odkurzacz i nie ma śladu po zanęcie. Znam wędkarzy którzy codziennie nęcili workiem kukurydzy. Następnego ranka sprawdzali dno łowiska. Zawsze było wysprzątane do czysta.

Zresztą nie od dziś wiadomo że jeżeli ktoś chce wyciągać duże karpie musi wrzucić „ co nie co” do wody .

To samo możemy powiedzieć  jeżeli na łowisku jest leszcz. Od lat wiadomo że leszcz jest łasuchem do przesady. Związany jest z dnem. Przez cały rok poszukuje wśród dennych osadów. Takie łasuchy też szybko czyszczą łowisko.

A więc jeżeli jest lato , mamy duże ryby na łowisku to nie można mówić o przenęceniu.

 

 

Tak samo myślę że nie jesteśmy w stanie przenęcić rzecznej miejscówki. Z prostych przyczyn, po pierwsze występuje tam bardzo duża ilość ryb, typu kleń, leszcz, krąp, płoć i ogromne ilości drobnicy. Po drugie duża część naszej zanęty jest wypłukiwana w dół rzeki przez nurt. Spora część zanęty  trafia do głównego nurtu, który natychmiast porywa ją daleko w dół rzeki.

 

Co innego kiedy mamy małe łowisko nawet letnią porą można łatwo tutaj wodę zakwasić i stanie się ona w ten sposób nie do zniesienia przez ryby jak i wędkujących.

Z nęceniem należy uważać wiosną i jesienią . Zanętę  należy porcjować i ustawić sobie limit dzienny –najlepiej max 2kg.

Zimą należy nęcić mało i bardzo drobno. Absolutnie w grę nie wchodzi duża ilość grubego pelletu, lecz drobna zanęta, najlepiej czarna, lub ciemna, w której może znaleźć się kilkanaście ziaren drobnego pelletu. Za sprawą niskich temperatur ryby biorą rzeczywiście dużo gorzej, co spowodowane jest spowolnieniem ich procesów życiowych przez temperaturę, niemniej  jednak jakiś pokarm pobierają.

Jak się okazuje wszystko jest dla ludzi . Należy jednak robić to z głową a efekty będą . Na pewno nie gorsze niż na zdjęciach poniżej 🙂

Łowisko RostarzewoŁowisko RostarzewoIMG_20141011_101305

5.6 (93.33%) 3 votes

Dodaj komentarz

Or

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Checkbox GDPR is required

*

Zgadzam się

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!