Opis łowisk | Ocena łowisk | Testy wędkarskie | Wyprawy wędkarskie | Wędkarskie Konkursy

Bezpieczeństwo na lodzie

 

Wielu z nas wybiera się na lód ku wędkarskiej przygodzie . Emocje często sięgają zenitu ,  a brania są wręcz rewelacyjne – w całym tym wędkarskim szaleństwie nie możemy jednak zapomnieć o własnym bezpieczeństwie ale także osób nam towarzyszących .  Woda to niebezpieczny żywioł , jak pokazują statystyki co roku ginie pod lodem kilkaset osób, a duży odsetek tej puli stanowią wędkarze.

Zastanówmy się na początek co mówi Regulamin Amatorskiego połowu ryb na temat połowów na lodzie – skupimy się tylko na punktach związanych z  kwestią bezpieczeństwa. Czytamy tutaj o minimalnej odległości między łowiącymi 10m , łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1 m. , zakaz wędkowania w porze nocnej  . To są podstawy o jakich powinniśmy pamiętać wchodząc na lód , inną bardzo ważną sprawą jest grubość lodu : Poniżej 5 cm – Lód utrzymuje ciężar małych zwierząt,10 cm – Według badań to minimalna grubość lodu do wędkowania (wywiercenia lub wybicia otworu),powyżej 20 cm – Na lód można wjechać samochodem.

Grubość lodu możemy sprawdzić zwykłą miarką wkładając ją do przerębla.

Ważne jest także czytanie lodu – wszędzie tam gdzie widzimy że coś wystaje ponad wodę np. trzcina , stare słupy od pomostów itp.  , możemy właśnie  spodziewać się że  tam lód będzie słabszy , to samo dotyczy ciemnych plam na lodzie , oznacza to tyle że w tym miejscu zaczął się właśnie proces topnienia – nigdy nie należy się zbliżać do takich miejsc!

Warto też przed wyprawą zaopatrzyć się w kilka prostych rzeczy które miejmy nadzieje się nam nie przydadzą …. A mianowicie : Kolce asekuracyjne  – kiedy wpadniemy pod wodę możemy je zahaczyć o lód i dzięki temu nie będziemy się po nim ślizgać .Za ich pomocą może nam się udać  samym wydostać lub chociaż utrzymać się na powierzchni . Alternatywą może być dobry śrubokręt ale lepiej zainwestować i kupić porządne kolce. Kolejną ważną rzeczą jest gwizdek  dzięki niemu usłyszą nas  osoby  nawet z dużej odległości. Warto też mieć pod ręką nawet kilkanaście metrów linki która utrzyma nasz ciężar przy wyciąganiu z wody.

Co gdy już wpadniemy do wody……przede wszystkim zachować spokój nie panikować ( może się to wydawać trudne w takiej chwili , ale tak właśnie trzeba się zachować ) , wbij kolce w lód – aby się po nim nie ślizgać. Pozbądź się kurtki i butów , które nasiąknięte wodą bardziej stają się zbędnym balastem. Jeżeli mamy na tyle siły żeby się podciągnąć na kolcach to zróbmy to niezwłocznie i poczołgajmy się na bezpieczną odległość.

Jeżeli natomiast nie mamy możliwości wydostania się z pomocą kolców , wtedy gwiżdżmy z całych sił . Nasz wybawca niech zadzwoni na 112 . Pod żadnym pozorem nie można podchodzić do poszkodowanego ,należy się podczołgać  .Zobaczyć czy rzucił w naszym kierunku linę , jeżeli nie rzucamy my linę , podajemy patyk ,kurtkę  lub szalik.Poszkodowanemu podajemy coś gorącego i okrywamy suchymi ubraniami bądź kocem.

Może się Wam wydawać zbędne noszenie ze sobą rzeczy o których mowa powyżej , ale pomyślcie jak ważne mogą się one okazać gdy ktoś faktycznie wpadnie do wody ……

Niemniej jednak życzymy wam bezpiecznego wędkowania pod lodowego , wspaniałych okazów i świetnej zabawy !

Dajcie znać w komentarzach jakie artykuły chętnie przeczytacie kolejnym razem

Pozdrawiamy !

 

 

Rate this post

One thought on “Bezpieczeństwo na lodzie”

Dodaj komentarz

Or

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Checkbox GDPR is required

*

Zgadzam się

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!