Opis łowisk | Ocena łowisk | Testy wędkarskie | Wyprawy wędkarskie | Wędkarskie Konkursy

Jesienne Szczupakowanie

Jesienny szczupak na spinning

Niskie temperatury to znak dla drapieżników, że należy najadać się na zapas przed zbliżającą się zimą. Każdy łowca drapieżników wie że jest to również znak aby wyruszyć na jesienne szczupakowe łowy. W tym okresie zauważyć można że wędkarzy nad wodą jest coraz mniej, za to więcej mamy w tym czasie ciszy i spokoju –sezonowi wędkarze się pochowali . Osobiście lubię łowić szczupaki aktywnie – na spinning
A więc listopad zaczynamy poszukiwania …. Listopad jest niewątpliwie okresem poszukiwań. Zarówno w jeziorach jak i zbiornikach zaporowych należy uzbroić się w cierpliwość i nastawić na odnalezienie miejsc, w którym przebywają interesujące nas ryby. Pierwsza myśl to szukać miejsc gdzie białoryb zaczyna się grupować w głębszych częściach zbiornika, a wiadomo gdzie białoryb tam drapieżniki. Oczywista oczywistość ale-właśnie zawsze jest jakieś ale 🙂 Jakie jezioro ma swoje jedno głębokie miejsce . Można się tutaj posłużyć mapą batymetryczna , echosondą , albo zdać się na wypitki miejscowych wędkarzy –różne sposoby mogą się okazać tu skuteczne. Warto też poszukać drapieżnika za pobliskim trzcinowiskiem lub płytkim blatem z obumierającą roślinnością wodną. Tam właśnie potrafi zagnieździć się drobnica poszukującą pożywienia- a więc czemu nie miałoby tam być szczupaków i innych drapieżników ?
Co do sprzętu to polecić mogę lekkie zestawy silikonowych przynęt – riper 10 cm. Albo kopyto na lekkiej główce z obciążeniem siedem gram –jak prowadzić przynętę? Moim zdaniem lepiej spieszyć się po woli , czyli zejść z obrotów do jakich jesteśmy przyzwyczajeni i nawet czasem na chwile pozostawić przynętę w bezruchu. Prowadzoną w szybkim tempie gumę, szczupak może zauważy ale wątpliwe by chciał marnować w coraz to zimniejsze dni cenną energię i uganiać za zdobyczą po całym łowisku. Jeśli chodzi o kolor, to najlepiej jaskrawe. Stawiałbym na kolor żółty, zielony, pomarańczowy, czerwony i biały. Oczywiście większych przynęt też możemy spróbować – otóż to najlepsze wyniki osiąga się kiedy też samemu się kombinuje i dostosowuje przynętę do łowiska . Fajnie też sprawdzają się mniejsze blaszki .Moim zdaniem ważna jest też właśnie wiara w przynętę jeśli nie jesteśmy przekonani do jakieś przynęty nie stosujmy jej – jak w każdym sporcie liczy się „wiara” 🙂
Ważne też aby podczas jesiennej wyprawy nie nabawić się choroby i wykluczyć swój udział w „jesiennym szczupakowaniu „ dlatego też pamiętajcie o ciepłej kurtce , bieliźnie termoaktywnej, a także zabierajcie termos z gorącą kawą/herbatą i coś energetycznego do jedzenia- przy chłodzie na dworze szybko traci się energię i warto ją uzupełnić czymś pożywny .
Pamiętajcie też o zasadzie „no kill” drapieżniki to ryby dostarczające wielu emocji, wrażeń i ogromnej satysfakcji. Warto więc je wypuszczać aby w przyszłości każdy miał okazję powalczyć z medalowym okazem.

Jesienne Szczupakowanie2img_20161103_115948dscn0309dscn0324

Rate this post

Dodaj komentarz

Or

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Checkbox GDPR is required

*

Zgadzam się

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!