Opis łowisk | Ocena łowisk | Testy wędkarskie | Wyprawy wędkarskie | Wędkarskie Konkursy

Wędkowanie w Styczniu

 

No i mamy nowy rok , oraz nowy miesiąc :Styczeń – jedni udadzą się nad rzekę, inni czekają z utęsknieniem na wędkarstwo podlodowe- pytanie tylko czy aura na to pozwoli bo jak na razie w większości możemy tylko cierpliwie czekać ….. Jednak bez względu na wszystko jakieś ryby biorą dobrze w styczniu, pytanie tylko gdzie warto się udać na ryby? Jaką przynętę stosować? A także warto pamiętać jakie gatunki wchodzą w okres ochronny.

Obecnie często jest tak że nasze zbiorniki nie pokrywają się lodem, lub pokrywa jest zbyt cienka, aby na nią wejść. Alternatywą dla wędkarstwa podlodowego będzie więc wyprawa na niezamarznięte jezioro, lub – rzekę.

Wybierając się na jezioro w poszukiwaniu karpi, kleni czy innych ryb , szukajmy ich na większych głębokościach. Tam ryby skupiają się w poszukiwaniu pożywienia w postaci rozkładającej się dennej roślinności ,drobnych robaków, owadów, larw, czy też ochotek i rureczników.
Najlepiej kierować się zasadą że ryby raczej znajdziemy w okolicach dna zbiorników. Możemy stwierdzić, że ryby w styczniu będą znajdowały się tam, gdzie znajdą pokarm zwierzęcy, nie będą musiały zużywać wiele energii jak i prowadzić wymianę gazową.

Jeśli wybieramy się nad rzekę, powinniśmy pamiętać, że rzeki, zwłaszcza mniejsze, są bardziej chimeryczne. Ryby z reguły wybierają miejsca gdzie prąd jest łagodniejszy, np.: przy uskokach i załamaniach brzegu. W mniejszych dorzeczach może dojść do sytuacji, że ryby wpływają do większych rzek w efekcie czego jest ich mniej niż zazwyczaj.

W Styczniu warto wybrać się na klenia – jest to bardzo popularna ryba do łowienia w tym miesiącu. Możemy także liczyć na brania okonia, pstrąga, płoci, jazi, wzdręgi, leszcza. Jeżeli ktoś nie zauważył w tym zestawieniu karpia niech się nie martwi – można na niego również zapolować w styczniu . Co prawda brania karpia są zwyczajowo słabe, ale jeżeli użyjemy ciemnej zanęty , bądź pelletu i spróbujemy nęcić punktowo na pewno przyniesie to efekty w postaci pięknego karpika. Unikamy intensywnych zapachów, atraktorów , dipów, gdyż w zimnej wodzie takie zapachy mogą odstraszać ryby i wrócimy o kiju….. Na pstrąga polecamy woblery i ripery, a także gumy wszelkiego rodzaju. Na klenia warto wypróbować mikrowoblerki, cykady , twistery i rippery – o długościach od 2 do 4 cm , oraz małe obrotówki. W tym okresie sprawdzą się równie dobrze wszelkiego rodzaju robaki :białe lub rosówki.

Pamiętajmy także , że nowy rok oznacza koniec łowienia szczupaka i sandacza na wodach PZW.😳

Wybierając się na styczniową wyprawę nad wodą zadbajmy o odzież termoaktywną , energetyczne jedzenie , oraz termos z herbatą /kawą. Szkoda by było już na początku nowego roku zaprzepaścić okazję na rekordowe klenie
Ważne są także kwestie bezpieczeństwa , jeżeli nie mamy pewności że pokrywa lodowa jest wystarczająco mocna – wstrzymajmy się dla własnego bezpieczeństwa. To samo się tyczy stromych rzecznych brzegów – widzisz że jest niepewnie , ślisko ? Nie masz odpowiedniego obuwia ? Uniknij kąpieli w rzece i wybierz inne miejsce do wędkowania. 🐟

Podobne artykuły w nowym roku będziemy publikować minimum raz na tydzień , napiszcie w komentarzach jaką tematyką artykułów byście byli zainteresowani .

Rate this post

Dodaj komentarz

Or

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Checkbox GDPR is required

*

Zgadzam się

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!