Opis łowisk | Ocena łowisk | Testy wędkarskie | Wyprawy wędkarskie | Wędkarskie Konkursy

Zimowa Przyducha

 

Zimowa Przyducha…..

Dzieje się tak kiedy w jeziorze zabraknie tlenu , narażone są płytkie wody, głębsze wody posiadają większe zapasy tlenu i raczej im to nie grozi . To że jezioro czy płytki staw pokryje się lodem nie powinno samo w sobie powodować śnięcia ryb , ryzyko pojawia się dopiero wtedy gdy na lodzie pojawia się śnieg. Lód i śnieg stanowią wtedy zaporę dla światła , które nie dociera na dno przez co  jednokomórkowe glony nie mając zapewnionego dostępu do  światła nie ulegają procesowi  fotosyntezy –co oznacza zaprzestanie produkcji  tlenu… efekt jest taki że po pewnym czasie ryby zaczynają się dusić…..

Co możemy zrobić ?

Pierwszą waszą myślą jest pewnie robienie przerębli – słusznie tutaj dobrą robotę wykonują wędkarze „podlodowi „ , jeżeli jednak w waszej okolicy nie ma takowych można zaproponować taką akcję w lokalnym kole lub przypomnieć o takim działaniu  właścicielowi łowiska komercyjnego bądź specjalnego. Oczywiście dużo właścicieli łowisk robi samemu dobrą robotę i chwała im za to 🙂 Ważniejszą nawet czynnością jest odśnieżenie lodu , nie chodzi tutaj o to żeby nagle ośnieżać całe jezioro – kilka odśnieżonych miejsc  powinno zapewnić produkcję tlenu .

Po czym możemy poznać czy przyducha już nastąpiła ….

Jeżeli wywiercimy otwór i zauważymy że nagle przy nim gromadzi się mnóstwo ryb – to oznacza że potrzebują natychmiastowej pomocy i sytuacja jest bardzo poważna .

 

Sprawa jest bardzo prosta , a za razem bardzo poważna , lepiej prowadzić profilaktykę niż później zmagać się ze skutkami – które mogą doprowadzić do katastrofy ekologicznej np. jak to miało miejsce w 2010 roku w jeziorze słupeckim , gdzie zginęło tysiące ryb…  Pod linkiem artykuł do poczytania ku przestrodze : http://www.gazetaslupecka.pl/?p=1932

 

 

Pamiętajcie też wchodząc na lód o własnym bezpieczeństwie !!

 

Dajcie znać w komentarzach jakie jest wasze zdanie na ten temat

 

Pozdrawiamy

Rate this post

Dodaj komentarz

Or

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Checkbox GDPR is required

*

Zgadzam się

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!